SKU:
70-5600
Sold out
Jaylec - Starter 12 Volts 10T 3.0Kw Cw Jcb Perkins M45 Replace Passenger
$526.30
$526.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 3.0kW |
| Number of Teeth | 10T |
| Pinion Diameter | 40mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 29mm |
| Flange Diameter | 89mm |
| Mount Hole Center to Center | 127 x 90 x 90mm |
| Mount Hole Diameter | 11mm |
| Overall Length | 295mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
