SKU:
70-8578HD
Sold out
Jaylec - Starter Hilux Prado 3.0L KZN KZJ Turbo Diesel 11Th Heavy Duty
$549.70
$549.99
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 2.5kW |
| Number of Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 40mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 18mm |
| Flange Diameter | 82mm |
| Mount Hole Center to Center | 130M |
| Mount Hole Diameter | M12- 13mm |
| Overall Length | 259mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Cross-reference parts
- 2810030081 ,
- 2810030050 ,
- 2810030080 ,
- 2810030051 ,
- 2810067070
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
