SKU:
70-0118
Sold out
Jaylec - Starter VT Commodore V8 Gen 3 5.7L Ls1 Screw Sw Term
$193.00
Unit price
/
Unavailable
Low Stock: Call to Confirm
Tax included
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Description
Description
| Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Kilowatt | 1.4kW |
| Number of Teeth | 10T |
| Pinion Diameter | 28mm |
| Rotation | CW |
| Pinion at Rest | 10mm |
| Flange Diameter | 57mm |
| Mount Hole Center to Center | 74mm |
| Mount Hole Diameter | 10mm |
| Overall Length | 226mm |
| Oil Sealed | |
| Series | |
| Ground | NEGATIVE |
| Housing Index | FIXED |
| Weight (Kg) |
Fitment information
Vehicles
- Holden Berlina 2006 5.7L V8
- Holden Berlina 2005 5.7L V8
- Holden Berlina 2004 5.7L V8
- Holden Commodore 2006 5.7L V8
- Holden Commodore 2005 5.7L V8
- Holden Commodore 2004 5.7L V8
- Holden Commodore 2003 5.7L V8
- Holden Commodore 2002 5.7L V8
- Holden Commodore 2001 5.7L V8
- Holden Commodore 2000 5.7L V8
- Holden Commodore 1999 5.7L V8
- Holden Monaro 2005 5.7L V8
- Holden Monaro 2004 5.7L V8
Series
VT, VX, VY, VZ
Chassis numbers
VT, VX, VY, VZ
Engine codes
LS1, LS1 (GENIII)
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
